top of page
  • תמונת הסופר/תענת ביילסקי

BI למכשירים הניידים (Mobile BI)

עודכן: 12 בינו׳ 2023

השימוש במכשירים הניידים , כגון: הטלפונים הסלולאריים ומכשירי הטאבלט, הפכו לחלק משגרת יומנו. גם שגרת העבודה עוברת אט אט מתוך המחשבים הנייחים במשרד אל תוך עולם המכשירים הניידים. אנו יכולים לקבל מיילים מהעבודה לתוך המכשיר הנייד שלנו, להתחבר ללוח הפגישות שלנו בארגון, לצפות באתרים פנים ארגוניים מתוך הנייד , לקרוא ולכתוב מסמכי עבודה ועוד. מגמה זו גם לא פסחה על עולם ה BI.

מהו Mobile BI? היכולת לאפשר למכשירים הניידים לגשת לנתונים הקשורים ל BI (כדוגמת ה KPI, Dashboards) מתוך הארגון וזאת על ידי שימוש באפליקציות המותאמות למכשירים הניידים. כיום הגישה ליישומי ה - BI במכשירים הניידים מתבצעת ב 2 דרכים מרכזיות: 1. שימוש בדפדפן לכניסה ליישום ה BI דרך ה WEB. 2. שימוש באפליקציה ייעודית אשר תוכננה ספציפית למערכת ההפעלה של המכשיר הנייד.


אתגרים מרכזיים הקיימים ב Mobile BI-

  1. גודל המסך - הקושי הנובע מהצגת מידע על מסך קטן של הטלפונים הסלולאריים

  2. אי התאמה לשאילתות אד הוק וגמישות גבוהה בתפריטים ובאופציות שמאפיינת יישומי BI ופחות מתאימה לנייד

מגמות בשימוש ב Mobile BI TEC פרסמה לאחרונה סקר אשר בדק אצל כ 250 משיבים את הצרכים, דרכי השימוש והמגמות המסתמנות ב BI למכשירים הניידים.

להלן ממצאים עיקריים מתוך הסקר-


א. השימושים המרכזיים המבוצעות ביישומי ה Mobile BI-

מהסקר עולה כי השימוש המרכזי לBI במכשירים הניידים מתבצע לצפייה ב Dashboards וניתוח נתונים (השימושים הנפוצים ביותר). בנוסף, משיבי הסקר העניקו חשיבות רבה לאפשרות לקבלת התראות על נושאים בסיכון ,נושאים הנמצאים במיקוד וזיהוי הזדמנויות. האפשרות לקבלת ההתראות הינה חיונית למשתמשים בימים אלה בהם יותר ויותר פעילויות המתבצעות בזמן אמת הופכות להיות יותר קריטיות לארגונים.


גרף השימושים המרכזייםTop functionality (Source: TEC Mobile BI Survey 2014) מקור: קישור כבר לא קיים level-satisfaction

ב. מידת שביעות הרצון בשימוש ב Mobile BI- למרות שלא נראו רמות גבוהות של חוסר שביעות רצון מיישומי ה BI ל Mobile, עדיין נראה כי המשתמשים לא מתרשמים כ"כ מהיכולות שהMobile BI מספק להם. נראה כי בעולם הטכנולוגי בו אנו חיים, מכשירים ניידים הינם שם נרדף לחדשנות וחווית משתמש. המשתמשים מעניקים חשיבות גדולה למידת החדשנות של היישומים הניידים ולא רק ליעילות של יישומים אלה. כמו כן, חשוב לזכור כי ישנן עדיין מגבלות רבות על יישומי BI למכשירים הניידים הנוגעות בעיקר לסוגיות הקשורות לאבטחת המידע , אשר משפיעות על אופי האפליקציות הקיימות קיימות בשוק.


גרף מידת שביעות הרצון

General satisfaction level (Source: TEC Mobile BI Survey 2014) מקור: http://smartdatacollective.com/jgptec/192766/bi-go-about-functionality-and-level-satisfaction

ג. השחקנים המרכזים בשוק ה Mobile BI- ממצאי הסקר מראים כי השחקנים המרכזיים בשוק הינם: מיקרוסופט, SAP, אורקל ו IBM. תוצאות אלו צפויות למדי שכן, חברות אלו מספקות יישומי BI ברחבי העולם. והארגונים נוטים לבחור שירותי BI למכשירים הניידים מספקית שירותי הBI הפועלת בארגונם.


גרף השחקנים המרכזיים


Top 10 Mobile Apps Used by Respondents to TEC’s 2014 Mobile BI Survey מקור: http://www.technologyevaluation.com/research/article/BI-on-the-Go-So-Who-s-Using-Mobile-BI.html

ד. יישום Mobile BI בארגונים- עוד מהסקר עולה כי 8% מהמשיבים עדיין לא ישמו או אינם משתמשים ביישומי . Mobile BI אי יישום פתרונות אלה בארגונים עלול לנבוע מהסיבות הבאות:

  • מגבלות טכניות ליישום תוכנות למכשירים הניידים

  • מגבלות תקציב

  • אין צורך לארגון בשימוש בישום BI למכשירים הניידים.

לסיכום, ממצאי הסקר מצביעים על כך שמשתמשי ה Mobile B מכירים בחשיבות של שלוש תכונות עיקריות ליישום אמין ב :Mobile Dashboards, גילוי וניתוח נתונים, והתראות. אך, עדיין יש להם ציפיות של אבולוציה נוספת של פונקציונאליות המוצעת תוך שימוש ברכיבים חדשניים המאפיינים את הטכנולוגיה הניידת. כחלק ממגמת שיפור היכולות של ה BI Mobile, ניתן יהיה אולי בעתיד לראות ביישומי ה BI ל Mobile את ההתפתחויות הבאות-

  • המכשירים הניידים לא רק יציגו את הנתונים בצורה ויזואלית אלא יהפכו להיות ממשק לפעילויות עסקיות.

  • המכשירים הניידים יאפשרו כריית נתונים סטטיסטיים או חישוב מיני אלגוריתמים ישירות על המכשיר הנייד ללא קשר לשרת.

  • המכשירים הסלולאריים כבר מתחילים לזהות את שפת הדיבור של המשתמש. לכן ,יתכן ובעתיד נוכל לשאול את המכשיר הנייד לגבי מגמות המוצגות בדוחת ה-BI. ועוד


Comments


bottom of page