top of page
  • תמונת הסופר/תד"ר מוריה לוי

BI סלולארי – מציאות או בדיה?

עודכן: 13 בנוב׳ 2022

מאת פיטר אוונס. פורסם ב- 13 באוגוסט 2010 באתר http://www.databasejournal.com

האם נתוני BI עסקיים יכולים להישלח למכשיר סלולארי? האם פתרונות BI סלולאריים קיימים הם ברי יישום? למדו אילו ספקי BI גדולים התחילו לספק כלי BI סלולאריים בשלים או כלי תיווך שמאפשרים לחברות ליישם את פתרונות ה- BI הנבחרים שלהם במכשירים סלולאריים.

המצב כיום

עם הצגת החידושים האחרונים במכשירים הסלולאריים של Apple, Android ו- Windows בשוק, הבינו לבסוף השחקנים הגדולים בשוק ה- BI, שיש דרישה להצגת נתונים ומדדים בטלפון הסלולארי, שיאפשרו למנהלי חברות לקבל החלטות מושכלות גם כשהם נמצאים הרחק מהמשרד. לאורך שנים רבות עבדתי כדי לפתח יישומי BI שיאפשרו ללקוחותיי להבין את ביצועי החברה, ואיפה ואיך הן יכולות להשתפר. נתבקשתי וגם ייצרתי מסמכים שניתן להציגם במגוון של טלפונים סלולאריים, בהם טלפונים חכמים, Palm ומכשירים תומכי Windows, כולל שליחה אוטומטית של אותם מסמכים באמצעות המייל. אולם, המכשלה הגדולה הייתה תמיד העברת המידע בזמן אמת, בשל רוחב פס והמורכבות שבפיתוח יישום שיעבוד במגוון המכשירים בהם נעשה שימוש בחברה.

התפתחויות טכנולוגיות במכשירים סלולאריים, התומכות בהעברת מידע למגוון פלטפורמות ומשפרות את רוחב הפס ואת התמיכה בחיבור wireless מאפשרות סוף-סוף העברת המידע בזמן אמת. שיפורים אלה, יחד עם אימוץ טכנולוגיה של MDX ו- XMPP מבטיחים שהספקים הגדולים בתחום, בהם SAP IBM ו- Micro Strategy יזדרזו להשיק את מוצרי ה-BI שלהם בטלפונים. בה בעת, ספקי תוכנה גדולים רבים התמודדו עם האתגר והשיקו או שדרגו את יישום ה-BI הסלולארי שלהם.

ספקים

3 מבין ספקי ה- BI הגדולים בחרו כל אחד במתודולוגיה שונה להתקשרות עם המכשירים הסלולאריים. SAP פיתחה את Business Objects mobile שמאפשרת להתחבר לנתוני תוכנת Business Objects הארגונית דרך אפליקציית J2ME המותקנת על המכשיר של המשתמש דרך האינטרנט וספק התקשורת הסלולארית: האפליקציה Java Midlet יורדת למכשיר הסלולארי ומאפשרת למכשיר לגשת לנתוני BI בשרת ולהציג מספר פעולות נבחרות כגון ניווט בנתונים. דוחות שמציג היישום הם בעיקר כאלה שנכתבו במיוחד למסך סלולארי קטן. מערכת זו קלה להתקנה והדוחות קלים להתאמה למשלוח סלולארי. עם זאת, היישום עדיין לא תומך ב- iPhone וב- iPad.

וMicro Strategy 9 Mobile מאפשרת למשתמשי iPhone, iPad ו- Blackberry להתחבר למגוון מערכות Data Warehouse בהן MDX, SAP ו- Oracle, ולקבל גישה מהירה לנתונים במגוון דוחות מותאמים. צוות החברה הרחיב את התשתית שלו כדי לתמוך במכשירי Apple, תוך כדי שהם מאפשרים למשתמש גישה גם לדוחות Micro Strategy רגילים, באמצעות הממשק הייחודי של iPhone. עלי לציין כי ניסיוני עם מכשיר Blackberry השאיר אותי מתוסכל מעת לעת, בשל מגבלת התצוגה. אני משער שזה אינו המצב בשימוש במכשירי Apple.

וCognos 8 Go! Mobile של IBM מציעה יכולת להציג נתוני BI בטלפון מבלי לבנות ולשמר סביבת BI סלולארית נפרדת. הדוחות הותאמו למכשיר סלולארי, עם תמיכה מלאה בניווט סלולארי כמו מסך מגע וגלילה. Go! Mobile משפרת את הגרסה הקיימת של Cognos 8 המאפשרת ליישם את הדוחות במספר פלטפורמות סלולאריות, בהן Blackberry, Windows סלולארי, Palm ומכשירי Symbian. הרכיב העיקרי הוא השירות הסלולארי, שמותקן בשרת שלCognos 8 וממיר את הדוחות והניתוחים למשתמשים הסלולאריים, מכווץ את הדוחות לשם הפצה ברשת הסלולרית, מעניק גישה למידע מאותם מכשירים ומתרגם הודעות SOAP כך שיובנו על ידי המכשירים הניידים. שירות זה, בצירוף מאגר התוכן הסלולרי, מספק גישה מלאה לכל הדוחות המצויים על שרת הפרויקט. זו מערכת מרובת שירותים וקלה לתחזוקה ולתמיכה. היא מאפשרת אחסון וסקירה מהירים של הדוחות, עם זאת, היא עדיין לא נתמכת בתשתית של Apple.

ספקים נוספים המשווקים פתרון סלולארי הם Targit (Targit BI Suite) המותאמים במיוחד עבור iPhone ו- iPad, MeLLmo - Roambi App for iPhone, Qlik Tech for Android and Push BI – שירות אינטרנטי המאפשר הצגת נתוני ה-BI מהמערכת הארגונית במגוון מכשירים סלולאריים בהם Blackberry ו-iPhone.

התוצר

הדינאמיות של העברת נתוני BI משתנה מזה זמן. עם זאת, רק במהלך ה- 18 חודשים האחרונים יכולים מנהלי חברות לקבל למכשיר הסלולארי שלהם את מלוא טווח הנתונים הקיימים ברשת הארגונית בזמן אמת. אספקה של מידע זה, אם הוא מנוהל נכון, יכולה להעלות את הדרישה למידע BI וכתוצאה מכך להשיג את השקעת ההון הנדרשת לייצר מערכות אלה. אספקה של BI בתשתית הסלולארית מחייבת לוודא שהתשתית הסלולארית של החברה יציבה ונתמכת על ידי ספק סלולארי אחד, בעיקר כאשר מעוניינים גם בגישה למידע מחו"ל. נושא הביטחון הוא בעל חשיבות עליונה בשירות זה, בשל הקלות שבגניבה או אובדן של המכשיר, ולכן הצפנה ואימות נתוני המכשיר הם הכרחיים. כדי להבטיח שכל המשתמשים יקבלו את אותם דוחות מומלץ להגדיר מקור אחד של נתונים לכל הדוחות והפרסומים. דבר זה יבטיח שהמידע יהיה קל יותר לניהול ושניתן יהיה לצרוך אותו באופן נכון.

מסקנות

ארגון הרוצה לפעול כיום בשוק התחרותי, זקוק לגישה סלולארית ל- BI בכדי לאפשר למנהלים לקבל החלטות מהירות יותר, לשפר את השירות ללקוחות ואת תהליכי העבודה. הצמיחה של BI סלולארי מתרחשת במקביל לאימוץ מכשירים סלולאריים המאפשרים לתמוך בהעברת מידע כזה. האם BI סלולארי הוא מציאות או בדיה? BI הוא עדיין תחום צומח, ובארגונים מסוימים הוא משמש עדיין רק ככלי להפקת דוחות ביצועים בעזרתם מחליט הארגון על חלוקת הבונוס השנתי. לעומתם, בארגונים המשתמשים ב- BI כדי לשפר את מהירות התגובה של הארגון ואת היכולת להגיע להחלטות עסקיות מושכלות בזמן אמת, BI סלולארי הוא צורך מרכזי. כדי שזה יהפוך למציאות, נדרש תכנון קפדני גם בבחירת רשת סלולארית וגם בבחירת כלי ה- BI. מכל מקום, אני מאמין שהעתיד של BI סלולארי הוא אכן עובדה קיימת.

コメント


bottom of page