top of page

ינואר 2009 - עשור ל ROM

ינואר 2009. החודש, אנו גאים להגיש לכם ירחון מיוחד, במלאת עשור ל- ROM. הירחונים שלנו החודש, באופן חד פעמי אינם כוללים מאמרים מתודולוגיים מקצועיים בתחום ניהול הידע והבינה העסקית. הפעם, אנו עוסקים ברמה גבוהה יותר, בהקשר אחר- בערכינו, ערכי ROM על פיהם אנו מתנהלים, ולאורם אנו מצליחים לפתח את התורה המקצועית ולהנחילה. הירחון המשותף החודש כולל מאמרים של עובדינו על כל אחד מארבעת הערכים- שותפות לדרך, מקצוענות ומצוינות, עוצמה אנושית ופיתוח ידע וחדשנות, ומתאר איך עובדינו מבינים ערכים אלו, חווים אותם ומיישמים אותם בשטח הלכה למעשה.
עשר שנים לחברה הנם בהחלט תקופה. אנו נחגוג את אירועי העשור, בהתאם לערכינו, תוך דגש על מקצועיות, על חדשנות ועל שיתוף.
נחגוג את אירועי העשור בשלושה מעגלים:
המעגל הראשון, פנימה- שלנו בתוך משפחת ROM;
המעגל השני עם לקוחותינו. אנו נקיים עם לקוחותינו בעבר ובהווה שבעה מפגשי למידה, בנושאים ותחומים שונים הקשורים לניהול הידע והבינה העסקית. פנינו ללקוחות והצענו להם, כל אחד, לבחור להשתתף, במפגש למידה עד שניים. התגובות חיוביות, ההרשמה בעיצומה, ואם יש מבין לקוחותינו בעבר או בהווה שבטעות לא קיבלו הזמנה, נשמח אם יפנו אלינו לקבלת פרטים והרשמה. מעבר למפגשי הלמידה- קורסי ניהול הידע ממשיכים להתקיים כרגיל. בימים אלו מתחילה ההרשמה למחזור 15- שיתחיל ב- 26/02/09. ההרשמה באתר רום .
במעגל השלישי- נציין את האירוע עם כל קהילת ניהול הידע בישראל, במסגרת הכנס השנתי שחברת אנשים ומחשבים עורכת בשיתוף איתנו, מידי שנה בשנה. כאן גם המקום להודיע על תאריך הכנס, שייערך השנה בתאריך 04/03/09 במרכז העסקיםAvenue  שבקרית שדה התעופה. ניתן כבר להתחיל להירשם . נודה לכם אם תטלו גם השנה חלק בסקר ניהול הידע המתקיים זו השנה הרביעית, גם הוא בשותפות עם ‏אנשים ומחשבים.
וחזרה למעט נוסטלגיה: ניהול הידע אינו במקום שהיה לפני עשור. היום כבר רוב הארגונים מכירים את המושג של ניהול ידע. המקצוע אינו מוכר דיו כמקצוע לכל אדם ברחוב, אך בכל זאת, יותר ויותר אנשים מסתובבים, כאשר על דלת משרדם, או על כרטיס הביקור שלהם, מתנוססת הכותרת "מנהל ידע". באוניברסיטת בר-אילן ניהול הידע נלמד אפילו כמסלול ייעודי לתואר שני (במחלקת מדעי המידע). תחום הבינה העסקית, שחברנו אליו זה מקרוב, נמצא במקום אחר. מחד, מדובר בתחום ותיק שפשט ולבש פנים בשני העשורים האחרונים, ובשנה האחרונה נראה כי יש לו עדנה. מאידך, לתחושתינו, התחום עומד בפתחו של שינוי מהותי גדול נוסף: הבנה ש-אל לו להיות מובל בידי אנשי מחשוב, וכי לא מספיק רק לשתף אנשי עסקים בארגון במימושו: התחום, להבנתנו, התחום אמור להיות מובל ע"י אנשים ובעלי תפקידים עסקיים, והדגשים העיקריים אמורים להיות קשורים להיבטים רכים (תהליכיים, תרבותיים), כאשר מיקוד התכנים וארגונם יתפוס יותר מקום, ואילו הטכנולוגיה תהפוך לגורם מאפשר, אך פחות מרכזי מזה שהנו היום. בעולם מתחילים לדבר על האתגרים הנובעים מההובלה הטכנולוגית כפי שהיא כיום. להערכתי, ייקחו עוד מספר שנים עד שהשינוי יהיה מהותי ומשמעותי כמו שאנו צופים. ארגונים שיקדימו לממש את שינוי התפיסה ירוויחו יותר, היות וכיום רוב הארגונים מוצפים בנתונים ומידע, הרבה מהם משקיעים תשומות רבות בפתרונות בינה עסקית, ולעיתים נדמה, כי התפוקות נמוכות בהרבה ממה שניתן היה לצפות וממה שראוי היה שתהיינה.
אנו ב ROM עוסקים בשני תחומים של ניהול ידע ובינה עסקית התומכים במנהל ובעובד הידע, וחושבים שגם נכון לשלבם. אנו חותמים עשר שנות עשייה שעיקרם ניהול ידע, אך פותחים עשור נוסף, המתרחב לתחום העשייה של הבינה העסקית והשילוב ביניהם.

תודה לכם.

bottom of page