top of page
  • תמונת הסופר/תנגה ציפמן

ארבעת טיפוסי עובדי הידע של אדיג'ס והקשר שלהם לעולם ניהול הידעקבוצת אנשים עומדת מול רקע לבן

בעולם הניהול המודרני, מושג ניהול הידע הופך להיות אחד המפתחות המרכזיים להצלחת ארגונים. ניהול ידע כולל את תהליך יצירתו, שיתופו, שמורו ואחזורו של ידע בתוך הארגון על מנת לשפר את ביצועי העובדים ולהביא לחדשנות מתמשכת. בין אם מדובר בפרויקט של שימור ידע מומחים, הפקות לקחים, כתיבת נהלים אפקטיביים, הקמת מינהלת ידע, או פיתוח מענה תומך החלטה מקצועית מבוסס AI, הרי שהצלחתו של הפרויקט תלוי רבות בדרך בה העובדים בצוות ניהול הידע יתחברו לפרויקט, יניעו אותו ויתרמו לו. אחד המודלים החשובים שיכולים לסייע לנו להבין כיצד לנהל ידע באופן אפקטיבי הוא המודל של יצחק אדיג'ס, המתאר ארבעה טיפוסי עובדים: יזם, מנהלן, משלב ומשימתי. את עבודתו של אדיג'ס הכרנו כבר במאמרים קודמים של ירחון ניהול הידע 2know, כדוגמת המאמר שהציג את ארבעת טיפוסי המנהלים שלו ואת המטפורה של משחק קלפים ככלי לזיהוי דרכים אפקטיביות להתמודדות עם אתגרים ארגוניים (החיים כמשחק קלפים). במאמר זה נבחן כיצד כל אחד מהטיפוסים הללו תורם לניהול ידע, כיצד ניתן לרתום את המאפיינים והחוזקות שלהם למשימת ניהול ידע המתאימה להם במיוחד- ובכך להוביל לשיפור הארגון .


היזם (Entrepreneur)

היזם הוא הכוח המניע מאחורי חדשנות ושינוי. הוא חושב מחוץ לקופסה ומחפש כל הזמן הזדמנויות חדשות לצמיחה ולהתפתחות. בעולם ניהול הידע, היזם הוא זה שמזהה את הפערים בידע הקיים ואת הצרכים העתידיים של הארגון. הוא מעודד יצירתיות ומטפח סביבה שבה רעיונות חדשים יכולים להתגבש ולפרוח, מקדם אסטרטגיות חדשניות, מעודד ניסויים ומוכן לקחת סיכונים על מנת לגלות דרכים חדשות לפתרון בעיות וליצירת ערך נוסף.


* משימת ניהול ידע אשר מתאימה במאפייניה להובלה על ידי היזם: אפיון והקמת פתרונות תומכי קבלת החלטה מבוססי AI


בפרויקט זה, היזם יוכל להשתמש בחדשנות שלו לפיתוח מערכות חכמות שמבוססות על בינה מלאכותית, אשר יסייעו לעובדים ולמנהלים לקבל החלטות מושכלות ומהירות יותר. פתרונות כאלה דורשים חשיבה יצירתית והבנה מעמיקה של צרכי הארגון והאפשרויות הטכנולוגיות החדשות ביותר.


מנהלן (Administrator)

המנהלן הוא זה שמביא סדר וארגון לתוך תהליך ניהול הידע. הוא מתמקד בניהול תהליכים, מדיניות ונהלים כדי להבטיח שהארגון פועל ביעילות ובאופן מסודר. בתחום ניהול הידע, תפקידו של המנהלתן הוא להבטיח שהידע הקיים מנוהל בצורה אפקטיבית ונגיש לכלל העובדים. הוא מצויין ביצירת תשתיות ואפיון מערכות שמאפשרות שיתוף ידע והנגשתו לכלל הארגון. הוא מוודא שהידע מתועד בצורה מסודרת ומאורגנת, וכי קיימות פרוצדורות לשמירה והפצה של הידע.


* משימת ניהול ידע אשר מתאימה במאפייניה להובלה על ידי המנהלן: אפיון והקמת עץ מסמכים היררכי משותף לארגון


המנהלתן יוכל להוביל פרויקט של אפיון והקמת מערכת ניהול מסמכים מסודרת והיררכית, אשר תאפשר גישה נוחה ומהירה לידע נדרש. בפרויקט זה יש צורך בארגון וסידור כל המסמכים והמידע הקיים בארגון, יצירת קטגוריות ברורות ותהליכי עבודה מסודרים לשמירה והנגשה של הידע.


משלב (Integrator)

המשלב הוא זה שמחבר בין אנשים, קבוצות ורעיונות. הוא יוצר סביבה של שיתוף פעולה ומקדם תקשורת פתוחה. בעולם ניהול הידע, המשלב הוא המפתח להבטחת שיתוף הידע בין כל חלקי הארגון ובין העובדים עצמם באמצעות רתימה, ניהול השינוי ופיתוח תהליכי הטמעה המשתפים עובדים מרבדים ומחלקות שונות בארגון.

המשלב מטפח תרבות של שיתוף ושיתוף פעולה. הוא מעודד את העובדים לשתף ידע וחוויות ולהתייעץ אחד עם השני ומבטיח שהידע זורם באופן חופשי בתוך הארגון.


* משימת ניהול ידע אשר מתאימה במאפייניה להובלה על ידי המשלב: שימור ידע מומחים ופורשים


המשלב יוכל להוביל פרויקט של שימור ידע מומחים ופורשים, שבו ייאסף ויתועד הידע הקריטי שיש למומחים ולפורשים מהארגון. פרויקט כזה דורש יכולת לפתח אמון וליצור שיתופי פעולה עם מומחים ופורשים, להבטיח שהידע החשוב הזה לא יאבד ושיהיה זמין ונגיש לעובדים הנוכחיים ולדורות הבאים


משימתי (Producer)

עובד בצוות ניהול הידע שהינו משימתי הוא זה שמתמקד בביצוע ובתוצאות. הוא פועל להבטחת השגת המטרות והיעדים בצורה המהירה והאפקטיבית ביותר. בתחום ניהול הידע, המשימתי הוא זה שמוודא שהידע שנוצר ושנשמר אכן מיושם בפועל ומשפר את ביצועי הארגון. הוא דואג לכך שהידע לא יישאר רק ברמת התיאוריה, אלא יתורגם לפעולות ולפרקטיקות בשטח. הוא מנטר את השימוש בידע ובוחן את האפקטיביות שלו בהשגת היעדים הארגוניים.


* משימת ניהול ידע אשר מתאימה במאפייניה להובלה על ידי המשימתי: פריטי ידע מתומצתים המותאמים לשיחה עם הלקוח במינהלת ידע:

המשימתי יוכל להוביל פרויקט של פריטי ידע מתומצתים המותאמים לשיחה עם הלקוח במנהלת ידע. פרויקט זה מצריך איסוף מידע מדויק ומפורט על תרחישים אפשריים, חלוקה לנושאים על פי תהליכי העבודה השונים והטמעת המידע במערכת שתאפשר לעובדים לגשת אליו במהירות בעת הצורך. המשימתי יבטיח שהמענה יהיה מהיר ואפקטיבי, תוך דגש על יעילות וביצועים.


סיכום: אינטגרציה בין הטיפוסים לניהול ידע אפקטיבי

כדי לנהל ידע בצורה מוצלחת, על הארגון לשלב את התכונות והיכולות של כל ארבעת הטיפוסים של אדיג'ס בתהליכי ניהול הידע השונים שהוא מקיים. יזם לקידום חדשנות ויצירת ידע חדש, מנהלן לשמירה על סדר וארגון, משלב לטיפוח שיתוף פעולה ותקשורת פתוחה, ומשימתי להבטחת השגת תוצאות בשטח. שילוב נכון של כל הטיפוסים הללו יאפשר לארגון ליצור תרבות של ניהול ידע אפקטיבי, שתוביל לחדשנות, שיפור מתמיד וביצועים גבוהים.

ניהול ידע איננו משימה פשוטה, אך בעזרת הבנה מעמיקה של התפקידים והכישורים שהעובדים המעורבים בפרויקט ניהול הידע מביאים עימם, ניתן ליצור מערכת מאוזנת ויעילה שתסייע לארגון לצמוח ולהצליח.

Comments


bottom of page